Request of offer - Enquiry - Reservation
Location
Zemplén accommodation in north-east Hungary close to Sárospatak. Our Apartments can be found in Hercegkút 4 km away from Sárospatak at the foot of the Zemplén Hills. The offered accommodation is part of the Tokaj Wine Region World Heritage Site
Switch to bigger view
Környékbeli települések
Sárospatak környéki, illetve Zempléni településeket talál alább felsorolva, melyek mindegyikéről egy rövid összefoglalót olvashat a település nevére kattintva. Majd a település nevére történő újbóli kattintással visszatérhet a kiinduló állapothoz.
Sárospatak
Rákóczi Vár
Zemplén szellemi központja, neves iskolavárosa Sárospatak. Az egykor a \'Bodrog-parti Athén\' jelzővel nevezett település történelmi és egyháztörténeti műemlékek sorát kínálja látnivalóul az ide látogatóknak. A Bodrog folyó két partján terül el ez az ősrégi város. Az Árpád-házi királyok szívesen tartózkodtak Sárospatakon, amely királyi erdőbirtok központja volt. Itt született 1207-ben II. Endre király leánya, Árpád-házi Szent Erzsébet. A város fénykorát a Rákóczi család idejében élte, amikor a vár 1614-ben Lorántffy Zsuzsanna birtokába - és házassága révén a Rákóczi-családhoz került. Sárospatak történelmi arculatát építészeti műemlékei, a vár és környékének historikus hangulatú utcái, a templomok, a Református Kollégiumnak és a tanítóképző főiskolának az épülete határozzák meg. A megújuló városképben nyomon követhető Makovecz Imre építész stílusa, aki több épületet tervezett, többek között a Művelődés Házát, az Árpád Vezér Gimnáziumot, a városközpont lakóházait a Hild téren. Sárospatak végardói részén található a város és környékének termálfürdője, amelynek gyógyhatású vize a mozgásszervi betegségek kezelésére alkalmas. A környék keresett látványossága az egykori malomkőbánya helyén kialakult Megyer-hegyi tengerszem, amely geológiai és kultúrtörténeti bemutatóhely is.
Tokaj
Tokaji
Budapest után az egyik legismertebb magyar város, a történelmi borvidék \'fővárosa\'. Kevés település dicsekedhet a világon azzal, amivel Tokaj: neve bora révén a nemzeti himnuszban is szerepel. 2002-ben a Tokaj-hegyaljai borvidékkel a Világörökség része lett. Tokaj a XIX. század végétől a hegyaljai borászat egyik központja. A település kisvárosi hangulatát megőrizve emellett vonzó idegenforgalmi célpont. A Tokajban tett séta az itt található borospincékkel kezdődhet. Majd egy építészeti műemlékekben gazdag belvárosban folytatódhat, amelynek arculatát XVIII-XIX. századi polgárházak és templomok határozzák meg. A Tisza szabad strandja, a hajókikötők a vízi sportok kevelőit várják, a város fölé magasodó Kopasz-hegy védett természeti értékei pedig a kirándulóknak kínálnak látványosságokat. A város tavasztól őszig számos kulturális és szabadidős rendezvényt kínál: borfesztivált (május-június fordulóján), ősszel szüreti hetet (szeptember végén-október elején). Júliusban a Tisza túlpartján található kempingben megrendezett Hegyalja Fesztivál a fiatalok egyik legrangosabb könnyűzenei rendezvénye. De Tokaj az otthona az Írótábornak is.
Gönc
Huszita-ház
Károlyi Gáspár
szobra
2460 lakosú város a Hernád-völgyében, a Zempléni-hegység lábánál. Abaúj megye székhelye volt 1647-ig. Nevezetes terméke a 136 literes gönci hordó, ezekben érlelték a tokaji bort. A XIV. századi katolikus templomot a XVIII. században barokk stílusban átalakították. A templom közelében ismeretlen helyen nyugszik Károlyi Gáspár, a Biblia első magyar fordítója. A Dobogó-hegyen állnak a Nagy Lajos király által 1371-ben alapított pálos kolostor gótikus templomának romjai, a Nagy-Amadé-hegyen pedig az Amadé-vár romjai. A város északi részén gyógyvíz fakad.
Füzér
Füzéri vár
Tájház
A település a fölé magasodó várról nevezetes, amely a legkorábbi magyar erődítések egyike. Füzéren a népi építészet számos szép emléke látható. A környék kedvelt kirándulóhely. A település egykor a történeti Abaúj vármegye székhelye volt. Története szorosan összeforrott a felette álló várral, amely nemcsak az ország egyik legszebb fekvésű vármaradványa, hanem a legkorábbi Árpád-kori magyarországi várak egyike - még 1235 előtt épült. Különleges természeti érték az a kőzsákokból álló vulkáni kúp is, aminek a tetején emelték. Egy évig ebben a várban őrizték a magyar koronát. 1567 után a falu a várral együtt a Báthoriak birtokába került. A Báthoriak kihalásával a Nádasdy család lett Füzér birtokosa. Az 1670-ben elkobzott birtok a királyi kincstár kezelésébe került, majd 1686-ban a Károlyi család kapta adományba, és birtokolta a II. világháború végéig. A falu Várhegy alatti részén szűk telken találjuk a tájházat, mely 1981-ben nyílt meg.
Hollóháza
Porcelánmúzeum
Logo
A település nevét az itt gyártott porcelán tette világszerte ismertté. A környék háborítatlan hegyvidék, amelyet számos turista keres föl, miután Hollóháza az 1096 kilométer hosszú Országos Kék Túra egyik végpontja. A község Árpád-kori település. Nevét az itteni pálosok címerében található hollóról, illetve a falu határában valamikor létezett kolostor (hollósház) nevéből eredeztetik. Egy 1270-ből származó okirat már lakott helyként említette, de a török harcok idején elpusztult, és csak a Rákóczi-szabadságharc után telepítették újra. A község sorsa szorosan összefonódott a kőedény- és a porcelángyártással. A mai gyár helyén 1777-ben a Károlyi család üveghutát telepített, ahol 1831-től kőedénygyártás folyt. A porcelángyártás az államosítás után, 1949-ben kezdődött Hollóházán. A gyár életében jelentős esemény volt, amikor 1977-ben Hollóházára érkezett Szász Endre grafikus és festőmuvész, aki kezdeményezte a művészi táblaképek készítését. A hollóházi kőedény- és porcelángyártásról átfogó képet ad a Porcelánmúzeum. Érdemes megnézni a település református és modern római katolikus templomát, amelyhez különlegességnek számító, porcelánképekből álló kálvária vezet.
Füzérradvány
Károlyi-kastély
Károlyi-kastély
Címer
A település műemléki nevezetessége a Károlyi-kastély és Szent Eduárd tiszteletére szentelt római katolikus templom. A kastélyt körülvevő parkban számtalan növénytani ritkaság látható. Az Árpád-ház uralkodása idején a királyi erdőőrök földje volt Radvány. Első írásos említése egy 1280-ból származó adásvételi szerződésbol ismert. A XV. században a Perényiek tulajdonában volt. A török hódoltság alatt a település elpusztult, sokáig pusztaként tartották számon. 1686-ban I. Lipót király báró Károlyi Lászlónak ajándékozta a falut, amit a Károlyiak szlovák és felvidéki német telepesekkel telepítettek be. A Füzérradvány mellett emelt, XVI. századi eredetű Károlyi-kastélyt Ybl Miklós tervei alapján építették át romantikus-eklektikus stílusban. Magyarország egyik legnagyobb kastélyának 100 hektáros parkja védett természeti érték. Az ország nevezetes fái közé tartoznak az itt élő platánóriások.
Tarcal
Címer
Szőlősorok
Honfoglalás kori település, a birtokot Árpád ajándékozta Turcol vezérnek lovasversenyben aratott győzelméért. A monda szerint nevét is innen kapta. A vezér vélt sírját 1894-ben tárták fel; a leleteket a Nemzeti Múzeum őrzi. Könyves Kálmán király 1110-ben itt tartott országgyűlést, itt hozta meg híres törvényét: \'a boszorkányokról, mivel nincsenek, törvénykezés ne essék\'. A Rákóczi-szabadságharc előzményeként kitört felkelés Tarcalról indult el. A Tokaji-hegyaljai borvidékhez tartozó községnek is hírnevet szervezett a bor. 2002-ben a Tokaj-hegyaljai borvidékkel a Világörökség része lett.
Pálháza
Erdei kisvasút
Károlyi-kastély
A Hegyköz közlekedési, turisztikai csomópontja. Nevét a perlitbányája tette ismerté. Református temploma a 18. században épült, barokk stílusu. A harangtorony a népi építészet emléke. A községből indul az ország legrégebbi erdei kisvasútja, mely 1888-tól működik. A kis szerelvény Kőkapun keresztül egészen Rostallóig közlekedik. Kőkapun található a Károlyi-kastély, mely egy alagúttal átfúrt sziklahegyre épült. A kastély melletti kis tavon csónakázni lehet. A felújított kastély épületében a vendéglő és panzió egész évben fogadja a vadászat és a túrázás kedvelőit. Kőkapuról a rostallói vadászház érintésével jelzett túristaútvonalon érhetjük el a környék legérdekesebb védett természeti értékét, az István-kúti nyírest.
Telkibánya
Címer
A falu látképe
A település környékének egykor Európa hírű arany- és ezüstbányái olyan gazdagságot teremtettek, hogy ráragadt a ma is ismert Aranygombos Telkibánya elnevezés. A gazdag faluban ugyanis bearanyozták a templom tornyán lévő \'gombot\'. Egy, a XVI. században bekövetkezett bányaszerencsétlenség miatt a nemesfém bányászat évszázadokon át szünetelt, majd végképp megszünt. A bányászkodás múltját ma is őrzik a bányabejáratok, az arany őrlő- és mosóhelyei, valamint a község belterületén található múzeum. A település történelmi nevezetessége a román kori Alexandriai Szent Katalin-templom és ispotály romjai, valamint a faragott kopjafás temető. A gönyörű környezetben fekvő Telkibánya környéke természeti látványosságokat is kínál. Ilyen egy Jégbarlangnak nevezett üreg a 375 méter magas Királyhegy északi lejtőjének lábánál, valamint a felszíni \'perlitfolyás\'. A perlit, ez a ritka ásványi anyag Magyarországon csak ebben a térségben fordul elő. A telkibányai perlit-kibújásnál a perlitszemcsék folyamatosan peregnek - mintha valóban folyna a finom \'homok\'.
Regéc
A vár régen
A vár most
A turisztikai szempontból igen jelentős kis zempléni település sorsa összefonódott a mellette lévő hegyen álló váréval, amit a XIII. században épített a Baksa nembéli Simon fia György, és amit a Rákócziak is birtokoltak: Zrínyi Ilona itt nevelte fiát, II. Rákóczi Ferencet ötéves koráig. A Rákóczi-szabadságharc bukását követően, a vár a császáriak dühének esett áldozatul, és a történelem viharaiban elnéptelenedett a vár alatti település is, amely 1750-ben Trautsohn herceg révén - a németországi Baden-Württemberg tartományhoz tartozó Schwarzwald vidékéről érkezett - német telepesekkel népesült be újra. A vár berendezéseinek megmaradt darabjai a sárospataki vármúzeumban tekinthetők meg. Ma a turisták kedvelt kirándulóhelye. Itt találkozik az Országos Kéktúra és a Zempléni-hegység jellegzetes túraútvonala, a piros jelzésű Rákóczi-turistaút, mely Sárospatakról indul és a Füzéri várnál végződik.
Vizsoly
A vizsolyi templom
A vizsolyi biblia
A reformáció korának talán legjelentősebb szellemi és nyomdatechnikai teljesítménye, az első teljes magyar nyelvű Biblia kinyomtatása teszi Vizsolyt ismertté. Vizsoly Árpád-kori település. II. Géza telepített erre a területre 10 falut, vendégnépekkel - bajorokkal, frankokkal, majd vallonokkal. Írásos emlékek szerint Vizsoly 1212-ben már a királyné ispánságának székhelye. A Vizsolyon áthaladó fontos kereskedelmi út védelmét szolgálták a boldogkői és regéci várak, amelyek maradványai a környék szép műemlékei. 1588-ban a környék és Vizsoly földesura Rákóczi Zsigmond, aki a XVI. század egyik legnagyobb magyar nyomdáját telepítette a településre Mantskovit Bálint tipográfus és nyomdászmester vezetésével. Itt nyomtatták ki a Károlyi Gáspár gönci református esperes által fordított teljes terjedelmű, magyar nyelvű Bibliát. A Károlyi-bibliának egy eredeti első kiadású, 1590-ből származó példányát a református templomban mutatják be, de egy kis kiállítás keretében láthatók itt későbbi kiadások is. A település építészeti műemlékei mellett természeti érdekesség a vizsolyi kőfejtő, amely geológiai bemutatóhely.
Hercegkút
Pincesor
Tájház belső
A 37-es útról érhetjük el a Sárosptak mellett fekvő települést. Eredetileg Rákóczi-birtok volt, a kuruc harcok során elnéptelenedett falu csak jóval a szatmári béke után települt újra be. A falu lakóinak ősei 1750-ben települtek be Németországból, a Fekete-erdő környékéről a Trautsohn hercegi család birtokára. Nyolc család érkezett, akik erdőirtás után házépítéssel, illetve azt követően gazdálkodással indították be a település életét. Zárt sváb település volt egészen a XX. század utolsó évtizedéig. Német neve ma is Trautsondorf. Lakossága büszke származására, őrzi nemzeti öntudatát. Utánozhatatlan hangulatú a falu mindkét oldalán kalárisként elhelyezkedő vendégváró pincesor, 130 pincével. De nemcsak a borospincék labirintusa, hanem a tenyérnyi széles, különlegesen érlelt, svábszalonna is a település büszkesége. A község határában, a Rákóczi turistaút mentén található a \'Pogánykút\' forrása, amely hangulatos táborozóhely. A pihenőhelyen a pogánykúti ősembertelepről részletes ismertető található. A község szülötte Götz János szobrászművész, XX. századi mester.
Kéked
Melczer-kastély
Gótikus
templom
A 3-as útról Hidasnémetinél leágazó úton érhetjük el az országhatár közelében fekvő, Zempléni-hegyek övezte 300 lelkes települést, de megközelíthető Sátoraljaújhely felől is. Árpád-kori település, egy 1297-es írás említi először. Központjában feltételezhetően XV. századi gótikus eredetű, majd Mátyás király korában reneszánsz stílusban átalakított, a XVII-XIX. században kiépített kastélya áll. Utolsó birtokosai a Melczerek voltak, akik a kénes vizű gyógyfürdő kastélyszállójaként üzemeltették. A kastély mellett találjuk a 15.században épült gótikus templomot, melyet 1729-ben építettek fel.
Sátoraljaújhely
Templom
A nagy történelmi múltú város eredeti neve Sátorhalma, illetve Sátorelő volt. A város már a középkorban jelentős település: itt volt a híres hegyaljai bor kereskedelmi központja, itt vezettek át a kereskedelmi útvonalak Oroszország, Lengyelország és Erdély irányába. Itt készítette Szepsi Laczkó Máté páter 1640-ben az első aszúbort - Tokaj-Hegyalja máig leghíresebb borfajtáját. Sátoraljaújhely a XVII. századtól a Rákóczi-család birtokába került, a XVIII. század közepétől Zemplén vármegye székhelye lett. Itt kezdte pályáját a megye fiskálisaként Kossuth Lajos, itt volt résztvevője a közéletnek Kazinczy Ferenc és Szemere Miklós is. Mai jelentőségét továbbra is a tokaji bor biztosítja. Sátoraljaújhely történelmi műemlékekben gazdag, környékén számos kirándulóhely található. A város határában működik Magyarország leghosszabb ülőszékes felvonója (1334 méter hosszon), amely télen a Magas-hegyi sí- és szánkópályákhoz viszi a turistákat. A régi zsidó temető a zsidóság jelentős zarándokhelye. A Sátoraljaújhelyhez tartozó Széphalom a magyar irodalomtörténet kiemelkedő helyszíne. Az egykori kastélykertben áll az Ybl Miklós tervei alapján épült Kazinczy-emlékcsarnok, amelynek kiállítása a nyelvújító Kazinczy Ferenc életpályáját idézi föl.
Boldogkőváralja
A vár
Várjátékok
A község történelmi műemlékeiről nevezetes: a XIII. századi eredetű várának romjairól és a Péchy-Zichy barokk kastélyról. Látványosság a vár egyik szárnyában kialakított vártörténeti kiállítás, valamint a népi hagyományokat is bemutató tájház. A község a Bodó-kő sziklájáról kapta a nevét. Ezért eredetileg Bodókővárának nevezték. A táj fölé magasodó vár stratégiai szerepe, a falu több hullámban betelepült népesség, valamint a táji adottságok sajátos kulturális környezetet alakítottak ki itt. A török és a kuruc harcok során elnéptelenedett települést a XVIII. században az ország északkeleti tájairól érkezett telepesekkel népesítették be. Még a XIX. században is együtt laktak itt a magyarok, a ruszinok és a szlovákok, napjainkban azonban már csak néhányan beszélik a szlovák nyelvet. A község és a romos vár a XVIII-XIX. században a Péchyeké, majd 1945-ig a Zichy család birtokában volt. Boldogkőváralja része a zempléni vár- és kastélytúra útvonalnak, amely érintetlen erdőségeken, festői völgyeken keresztül vezet végig az északi régió romantikus várromjainak során.
Golop
Vay kastély
A hegyaljai falu Szerencs városától északra, a Szerencs-patak és a Somos-hegy között található. Jellegzetes, erdőkoszorúzta hegyek környezetében fekszik; 800 ember lakhelye.
A község határában 3000 éves temetkezési helyre bukkantak. A Golopi család ősi fészke. A falu keleti szélén, mocsaras patak völgyében épült a Vay-kastély, amelyet jelentős - a 19. századi elején épült - park vett körül. A romantikus tájjal harmonizáló park valamikori képét ma már csak a fantáziánk rekonstruálja. A tó, a sziget, a vízesés, a malomárok, a gazdag növényállomány hajdan egyedivé tette ezt a kastélyparkot. Védelmét a megmaradt idős tiszafák, tölgyek és platánok indokolják, természeti értékük miatt.
Sajnos, az 1592 körül épített kastélyt a háború után nem hasznosították. Az 1980-as évek elején megkezdett helyreállítása félbemaradt.
Tállya
Szőlőmotívum
Hordós szekér
Szőlőfürt
Már az őskorban lakott hely volt. Nevét, mely az Árpád-kori oklevelekben Thollya alakban fordul elő, váráról kapta, melynek omladékkal és növényzettel borított maradványai a község északkeleti határában, az Óvár-dűlőben emelkedő hegytetőn ma is látszanak. A XVII. században már a várost is kőfal keríti két nagyobb és több kisebb kapuval. A XVII-XVIII. században hosszú ideig Rákóczi-birtok volt, a szabadságharc leverése után Tállya is először a Trautsohn családé lett, majd 1808-tól I. Ferenc császár a herceg Bretzenheim családnak adományozta. A történelem sok neves alakjának emléke kötődik a faluhoz, amit valószínűleg kiváló hegyaljai borának is köszönhet. A tállyai temetőben nyugszik Lavotta János híres hegedűs és zeneszerző, a településen született Zempléni Árpád író, költő, és itt keresztelték meg Kossuth Lajost.
2002-ben a Tokaj-hegyaljai borvidékkel a Világörökség része lett.
Rátka
Régi fotó
Tájház belső
Rathka néven XV. századi oklevelek említik először mint a Kállay család birtokát A község lakosságát a XVI-XVIII. században a törökök, az erdélyi és császári hadak teljesen kifosztották, így elnéptelenedett. Korábbi birtokosai közt szerepel a Melczer, az Alaghy, majd a Rákóczi család.
Az eredetileg magyar település 1750-ben kapott új lakókat: Trautsohn herceg magánföldesúri vállalkozása révén Baden-Württemberg tartományból, Schwarzwald vidékről érkeztek ide telepesek, akik Tokaj-Hegyalján is megőrizték anyanyelvüket s műveltségük számos elemét. E telepítést 1785-ben egy újabb követte, s összesen 79 család vállalt letelepedési kötelezettséget a faluban. A telepített falu szabályos alaprajzú, de a népi építészet bizonyos jegyei is őrzik korábbi hagyományaikat és a település Ratka nevét.
A Zempléni-hegység erdővel és szőlővel borított kúpjai által körbezárt település a történelmi borvidékhez tartozik.
Monok
Kossuth Lajos
szülőháza
Kossuth Lajos
Feltételezések szerint Hegyalján már az őskor embere is megtelepedett. Erről a területről - a legkorábbi írott forrásként - Anonymus Gesta Hungaroruma is említést tesz.
Hazánkban a falu neve Kossuth Lajos születési helyeként vált ismertté. Emlékét őrzi a szülőházában működő Kossuth Emlékmúzeum.
A település legkorábbi írott emléke 1392-ben az egri káptalan egyik bizonyságlevelében található. Monok neve többek szerint személynévből alakult, több helyütt Moha és Monak alakban is előfordul , melynek alapjául a monoh szó barát, szerzetes jelentése tekinthető.
Monok a Monoky/Monaky család ősi fészke és névadó községe, akik a XIV. század óta a település birtokosai voltak. A XVII. század végén Monok várkastélya a Thökölyek és az Andrássyak birtoka lett. 1651-ben Monok a török hódoltság része volt. Monok híres búcsújáró hely. A Szent Kereszt Felmagasztalásának ünnepe a környék katolikus lakosságát zarándokként vonzza ide.
Szerencs
Szerencsi vár
A vár belülről
A fontos kereskedelmi és hadi út mentén fekvő települést a Bocskai István, Thököly Imre és II. Rákóczi Ferenc nevével fémjelzett korszak, illetve a függetlenségi harcok tették a magyar történelem fontos helyszínévé. 1605-ben Szerencsen tartották azt az országgyűlést, amely Bocskai Istvánt Magyarország fejedelmévé választotta. A Rákócziak közül a szerencsi vár utolsó ura II. Rákóczi Ferenc volt. A XVI. századból származó erődítmény a város egyik legismertebb látványossága.
A híres Szerencsi Cukorgyár 1889-ben épült, mellette a csokoládégyárat 1923-ban alapították. A gyárakhoz kapcsolódó különleges látványosság a világon harmadikként megnyílt cukormúzeum, amely a szerencsi gyárnak a története mellett a világ cukorcsomagolási kultúrájának fejlődését is bemutatja. Minden év júniusában fontos esemény Szerencsen a hegyaljai gazdanapok, és az augusztusban zajló Zempléni Fesztiválnak is fontos helyszíne a város. Szerencsről indul a Zempléni-hegység legnagyobb, mintegy 155 kilométer hosszú kerékpáros körtúrájának útvonala.
Tolcsva
Borospince
Bortermeléséről híres település, amely 2002-ben a Tokaj-hegyaljai borvidékkel a Világörökség része lett. A számos XVII. századi eredetű építészeti emléket őrző Tolcsván Bormúzeum mutatja be a vidék borkultúrájának múltját. A gazdag múltú község nevét, ami hajdan Tolcsvatő formájában íródott, feltehetően a patakjáról nyerte. A XIV. századtól a XVIII. századig számtalan birtokosa volt, közöttük neves magyar történelmi családok. Emléküket számos fennmaradt épület őrzi: az 1659-ben épült barokk stílusú Dessewffy-kastély; a reneszánsz stílusú Rákóczi-kastély; az eklektikus stílusú Szirmay-kastély. A községben a bortermelés ma is jelentős: a termést számos pincében megkóstolhatják az ide látogatók.
Komlóska
A falu határában
Tájház
A zempléni hegyvidék magyar és szlovák falvai között az elzárt Komlóska (Komlos) napjainkig megőrizte XVIII. századi telepeseinek ruszin nyelvét, s kultúrája is számos rokon vonást mutat az Északkeleti-Kárpátok szláv népeivel. A mostoha adottságú vidéken a föld nem tudta eltartani a népességet, a szegényes kenyeret az erdőmunka, a famunkák, az erdei gyűjtögetés, valamint a szarvasmarha- és juhtartás biztosította. Még a XIX. században is erdőirtások révén hódítottak el újabb földterületeket az erdőtől. Ma az erdő elsősorban a kirándulásra csábító gyönyörű túraútvonalakat jelenti a vendégszerető falu lakosainak és látogatóiknak. A település határában a Darnó-hegyen van Pusztavár-romja.
Mogyoróska
A templom
Első írásos emléke 1363-ból származik, akkor a közvetlen közelében fekvő regéci tartozéka volt. A XV. században Giskra bitorolta, majd a Szapolyai család kezére került. Mindvégig osztozott Regéc sorsában: volt Serédy-, Alaghy-, Bekecs-, Thurzó-, Eszterházy-, és Rákóczi-birtok. A hódoltság idején és háborúkban megfogyatkozott lakosság pótlására a XVIII. század végén ruténekkel népesült be. Lakossága mára alaposan megfogyott, de éppen az apró falu nyugalma garantálja az idegkisimító pihenést, fekvése pedig a gyönyörű környezetet.
Pácin
Kastély
A község történetéről az első írásos emlékek 1247-ből származnak, ebben az időben Roland nádor birtoka volt. A XIV. században a Bogáth-Radvány nemzetségé lett - ekkor Pacsin néven szerepelt az iratokban. A XVI. század végén a Mágóchy család volt a birtokosa, ők építették a ma is meglévő kastélyt. A XVIII-XIX. században jelentősebb birtokosai az Andrássyak és a Sennyeyek voltak. Itt élnek az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan szülei.